wood

Tomáš Sharam Kramár

 

adresa: Buchov 3, Postupice 257 01

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

telefon: 724 207 527

web: www.sharam.cz 

 

 

Původně novinář, ekologický a občanský aktivista a manažer neziskových organizací, jsem se odstěhoval na venkov, do přírody, zanechal práce v kanceláři a začal žít způsobem, který je v souladu s mou vnitřní touhou.

Mezi mé zájmy patří stavění z přírodních materiálů (dřevo, hlína, sláma, konopí), možnosti samozásobování pomocí permakulturního zemědělství, proutkaření, geomancie a práce s energiemi a výroba všeho možného ze dřeva.

Přírodnímu stavitelství jsem se začal věnovat v roce 1998, kdy jsem se rozhodl postavit si konopný rodinný dům. Použití materiálu "hempcrete" jsem se učil v Irsku, později v Novém Mexiku mi více než zemělodě (Earthships) učarovali původní hliněné stavby Indiánů. Doma jsem pak zjistil, že stejně není  - v našich klimatických podmínkách - nad slaaměné balíky oplácané hlínou. Po konopném domě proto nyní stavím dům slaměný a věnuji se stavění venkovních hliněných pecí a výrobě dřevěného nábytku v přírodním designu.

Celá práce s přírodními materiály mi přijde natolik fascinující a společensky důležitá, že jsem ucítil potřebu ji propagovat i formou kurzů, workshopů a přednášek.

Hluboký a intenzivní vztah k přírodě je u mě součástí kontaktu s posvátnem v našem světě, toho, co přesahuje jeden lidský život, rozmluvou s božskými silami a meditací, tichým spojením s vnitřním hlasem. Pro potvrzení svého duchovního hledání a nalézání jsem přijal sanjás a jméno Sw. Prem Sharam.